Články

BRUNTÁL OPĚT BODUJE A OPĚT NEJHORŠÍ
Naši páni radní se honosí na zastupitelstvu svými "výsledky". Nezávislá studie ovšem o jejich výsledcích říká, že jsou nejhoršími radními v ČR. Nyní nemají výmluvu, že je jejich političtí nepřátelé pomlouvají.


Zvítězila Praha, prohrál Bruntál
31. ledna 2006, Lidové noviny


Srovnání 71 českých, moravských a slezských měst: životní podmínky, ceny, platy a kriminalita

ŽEBŘÍČEK MĚST

Cekem jsme hodnotili 71 měst podle sedmnácti kritérií, z nichž každé určitým způsobem vypovídá o životní úrovni v daném městě (například průměrná mzda, nezaměstnanost, ceny nemovitostí, atd.). Podle toho, jak to které město v příslušné kategorii obstálo, jsme mu přiřadili odpobvídající počet bodů.

Například město, které se umístilo v příslušné kategorii na posledním místě, získalo jeden bod a naopak město, které obstálo nejlépe, získalo plný počet bodů. V případě, že se u některých měst vyskytovaly stejné hodnoty (například stejná míra nezaměstnanosti), dostala tato města stejný počet bodů.

Maximální počet bodů se tedy odvíjel od toho, u kolika měst se shodovaly údaje. Body, které města získala ve všech jednotlivých kategoriích, jsme na závěr sečetli a získali následující žebříček. Stejný průzkum jsme provedli přesně před rokem. Ze srovnání loňských a letošních výsledků vyplývá, že si polepšilo město Jeseník. Ten se loni umístil na posledním místě, nyní je desátý od konce. Získal více bodů, a to například díkym poklesu počtu krádeží vloupáním a krádeží motorových vozidel. V Jeseníku navíc vzrostly ceny nemovitostí, což svědčí o zvyšující se životní úrovni ve městě, a za to také Jeseník získal více bodů.

NAOPAK NEJHÚŘE DOPADLO MĚSTO BRUNTÁL,které se propadlo na poslední příčku. Na prvním místě se, stejně jako loni, umístila Praha. Výrazněji si polepšilo Kladno, které z loňského dvanáctého místa postoupilo na sedmou příčku (naopak Olomouc se z loňské sedmé pozice propadla na devátou příčku) .

Politické hnutí NEZÁVISLÍ(NEZ)